Süleyman Deveci: Ahmet Ümit – Aşk Köpekliktir

Yazar olupta belli başlı ciddi konularda bir eser vermemiş usta yoktur. Ortak ele alınan konular en genele mal olmuş ana temalar olarak karşımıza çıkarlar. Örneğin ölüm, isyan, özlem ve aşk gibi. Aşkı ele almayan, aşkla ilgili ciddi bir çalışma yapmayan bir yazar yazarlık dünyasında barınamaz. Ölüm keza yine öyle.

Ahmet Ümit bir polisiye roman yazarı. “Aşk Köpekliktir” ise bir polisiye roman yazarının kaleminden yola çıkmış bir öykü kitabı. Biri diğerinden farklı olan bu on öykünün ortak konusu üst başlıktan da anlaşılacağı gibi aşk. Eser Ahmet Ümit gibi bir yazarın aşk olgusunu nasıl ele alabilirdi sorusuna gülmece dolu bir yanıt veriyor. Çünkü her bir öykü her ne kadar aşk dolu olsa bile ciddi bir polisiye vakayı, az çok gerilimi içerisinde barındırıyor.ak.jpg

Ahmet Ümit bildiğimiz işkenceci polisi yüksek edebiyata sokan, yeri sıralama olarak Osman Aysu’dan sonra gelen, ciddi polisiye roman konusunda kalıcı eserler veren, çok kazanan, şanlı, namlı bir yazar. “Aşk Köpekliktir” de onun aşk nedir ortak sorusuna verilen yanıtlardan derlemelerle karşılaşırız. Aşkın bir mucize olduğunu öğreniriz, kâfi bir delil olduğunu, rüzgarın söylediği bir şarkı, çözümsüz bir problem, bir cinayet, bir düello, bir yanılsama, bir özenti, bir ütopya ve en sonunda da aşkın köpeklik etmek olduğunu öğreniriz. Tartışmaya polemiğe yanaşmayacak kadar akıcı ve sürükleyicidir anlatı dili.

Yirmiden fazla baskı yapan kitap bize aşkın sattığını, aşkı ele alan polisiye kitapların alıcılarının hiçte az olmadığını anlatır. Ortak konulardan da anlaşıldığı gibi aşk oldu mu vurmak, kırmak, delmek, sevmek, kan akıtmak milli sporlarımızdan biri olduğuna göre kitapta nelerin yazılmış olabileceğini merak edenlerin kabarık sayısı yanıltmamalı. Aşkı yazanlar sıradan insanlara oranla aşkı farklı yaşarlar, farklı algılar ve farklı gözlemlerler. Yazarlık dünyasında herşey bir anlatıdır, her olay, olgu, konu, ortak tema, alt başlık, üst kavram birer malzemedir. Uzun veya kısa ifadeler için herhangi bir materyalden başka bir şey değildir.

“Aşk Köpekliktir” bir polisiye roman yazarının derleyip toparladığı, bir polisiye ve aşk öyküleri toplamıdır. Usta bir yazarın tanıdık ve sevimli üslubu ile ele aldığı aşkı farklı noktalardan, kahramanlardan ve bakış açısından ele alan başarılı örneklemelerdir. Onlarca baskısını yapmış eser edebiyatımız açısından iyi ve büyük bir başarı, kalıcı bir zaferdir. Aşk adına ise gariban, zavallı ve inkâr kokan satırlardan başka birşey değildir. Buda yazarın aşk ile kişisel deneyimlerindeki karmaşıklığın çarpık yansımasıdır.

Gözlemler, deneyimlerimizle birleştirildiklerinde ortaya çıkabileceklerin seyirlik hali her zaman herkesin hoşuna gidecek diye bir kural yok. “Aşk Köpekliktir”de adı gibi merak uyandıran ama merakımızı gidermeye yetmeyen bir anlatılar toplamı.

Süleyman Deveci

Advertisements

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google+ Foto

Du kommentierst mit Deinem Google+-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

w

Verbinde mit %s