İYİ Kİ VARSIN PIRTUK u WEJE

m-sogut

İYİ Kİ VARSIN PIRTUK u WEJE

Aklın ve duygunun uzağına düşüldüğü bir süreçten geçiyoruz.  Öyle ki her yan kan revan içinde. Ve bu hengâmede güzel şeyler de oluyor. Çünkü şiirler, öyküler,  romanlar yazılıyor. Kürtler ölümün eşiğinde olan bir halktı. Diriltildi. Hatta yeniden doğuldu denebilir. Çocukluk aşamasını geçme mücadelesi veriyor. Ve bir daha ölmesi de imkânsız. Çünkü edebiyatı olan bir halk ölümsüzdür. Bu çok büyük mücadelelerle gerçekleştirildi. Kürt edebiyatçısı sürgünde yaşamak zorunda kaldı.  Ülke içinde yaşayanlar ise devletin nefesini hep enselerinde duyumsadılar. Devlet, Kürtçeyi olmayan bir dil olarak kabul ediyordu. Kürtçe yazmaktan ısrarlı olmak ölümü göze almaktı.

Süreç hızla ilerlerken, Kürtler dağda ve ovada mücadele ediyordu. Ve mücadele birçok şeyin değişmesine sebep oldu. Mesela devlet Kürtçe yazmanın önüne geçemedi. Kürt halkı felsefenin ve edebiyatın sihirli kapısından içeri girmeyi başardı.

Bu görkemli girişin birçok nedeni var. Büyük altüst oluşlar, edebi ve felsefi gelişimleri de beraberinde getirir. Buna kısaca siyasi mücadele etkin rol oynadı diyebiliriz. Teknolojik gelişimleri de yabana atmamak gerekiyor.

Teknoloji hızla gelişirken, devletin engelleri de manasızlaşıyordu. Mesela gelişen internetle birlikte yasaklar anlamsızlaştı. Bununla da kalmadı. Edebiyat elit kesimin tekelinde hızla çıkmaya başladı. Dergi çevrelerinde kümelenen birkaç kişinin engelleri boşa çıktı. Artık ahım şahım dedikleri dergilere kimse rağbet etmiyordu. Onun yerine, internet üzerinde yayın yapan edebiyat sitelerine ve sosyal medyaya yönelmeye başlandı. İyi ki de öyle oldu!

İlk dönemlerde bu tür sitelerde bir keşmekeşlik olsa da, zamanla kötü olanlar elendi. Daha yetkin çalışmalar çıkmaya başladı. Edebiyatçılar nefeslenmeye başladılar.

İnsan çığlıkları ayyuka çıkarken, küçücük nefeslenme adacıkları oluşturmaya çalışmak kanımca kutsal bir uğraşıdır. Hele bir de o adacıktan kalplere güzellik üfleniyorsa, bu uğraşın önemi elzem oluyor. Pirtuk Weje de böylesi kutsal bir uğraşı vermektedir. Çünkü ayrılık yerine birliği, nefret yerine sevgiyi aşılamaya çalışıyor.

Güzelliği kalplerimize üflerken, kaba slogana asla başvurmadı. Edebiyatın estetik yanı ve edebi değeri göz ardı edilmedi. Siteyi incelediğimizde evrensel değerlerin öne çıkarıldığını, mesela dinciliğe ve ırkçılığa kapılarını sıkı sıkı kapattıklarını görüyoruz.

Bu bir yıllık süreçte değişik yazarlarla söyleşiler yapıldı. Önemli edebi analizlere yer verildi. Karınca kararınca edebiyata katkıları oldu. En önemlisi, yok sayılanları öne çıkarmaları takdire şayandı. Edebiyat lobilerinin engelini aşamayan onlarca edebiyatçıya nefes oldular.

Pirtuk Weje çalışanları, siz çok yaşayın emi…

Bu kutlama mesajını uzun tutmak istemiyorum. Kısaca doğum günün kutlu olsun Pirtuk Weje…

Mehmet Söğüt

Advertisements

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden / Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden / Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden / Ändern )

Google+ Foto

Du kommentierst mit Deinem Google+-Konto. Abmelden / Ändern )

Verbinde mit %s