Dr. Yekta Uzunoğlu Kimdir?

yu.png

Yekta Uzunoğlu veya (Kürtçe: Yekta Geylanî‎) (d. 1953 Silvan(Kürtçe : Farqin), Diyarbakır, Türkiye), çağdaş Kürt yazarı, çevirmen, doktor ve girişimci .1971 yılında Fransızca eğitimi almak için Paris’e yerleşti . 1972 – 1979 yılları arası, Kürt aydını Kâmuran Ali Bedirhan’dan aldığı burs ile Prag Karl Üniversitesi’nde tıp eğitimi aldı.

1968-1979 yılları arasında Çekoslovakya’nın Varşova paktı orduları tarafından işgaline karşı yapılan direnişlerde aktivist oldu.1975 yılında Gustáv Husák stalinist rejimi, Saddam Hüseyin karşıtı Iraklı Kürt öğrencileri Irak’a teslim etmeye başlaması üzerine , Prag’daki İsveç Büyükelçiliği’ni basarak büyükelçilik binasında yapılan açlık grevini organize eden iki Kürt öğrenciden biriydi. Eğitimi sırasında, 1976 yılında kurmuş olduğu illegal ve Avrupa’daki ilk kürt yayınevi olan „ARARAT(Ağrı)“ isimli yayınevi aracılığıyla birçok dilde yazılarını yayınladı.

Prag Karl Üniversitesi’ndeki Tıp Eğitimini tamamladıktan sonra siyasi faaliyetlerinden dolayı Çek Cumhuriyeti’nden sınır dışı edilmesi üzerine Paris’e yerleşmiş ve Fransız Hükumeti tarafından saygın Pasteur Enstitüsü’nde Araştırma Bursu’na layık görülmüştür . İhtisasının 5. ayında bursu ve Fransız Hükumeti’nin tanımış olduğu tüm olanakları bir teşekkür mektubu ile iade ederek, yeni kurulmuş olan İran İslam Cumhuriyeti’ne karşı ayaklanan İran Kürtlerine insani yardım amacıyla, kurucularından olduğu Sınır Tanımayan Doktorlar’a gönüllü olarak katılmış ve orada birçok sahra hastanesinin kurulmasında öncülük etmiştir. 1981 yılında, Kürtlere yaptığı insani hizmet ve insan hakları savunuculuğundan dolayı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığının düşürülmesi üzerine Yekta Uzunoğlu’na Almanya’da siyasi mülteci statüsü tanındı. 1983 yılında Paris Kürt Enstitüsü (Institut Kurde de Paris) kurucularından biri olmuştur . Aynı yıl, 1988’e kadar yöneticiliğini yaptığı Bonn’daki Kürt Enstitüsü (Kurdisches Institut)’nü kurmuştur.

Kadife Devrimi sonrası başarılı bir girişimci olarak hayatına devam edeceği Prag’a döndü. 1994 yılında Çek Cumhuriyetinde, sahte kimlik taşıyan Türk uyruklu kişilerce silahlı saldırıya uğradı. Saldırıdan sağ kurtulduysa da bu illegal kişilerin Çek Polis Teşkilatı içindeki işbirlikçileri tarafından tutuklanmasıyla girişimcilik kariyeri sona erdi. 2007 yılında Çek Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Vaclav Havel, Oscar ödülü sahibi Zdenek Sverak’ın da içlerinde bulunduğu ülkenin önde gelenlerinden oluşan 160 şahsiyet, Dr. Yekta Uzunoğlu’nun hukuk mücadelesini desteklemek için açlık grevine girmişlerdir.13 yıl süren hukuk mücadelesinden sonra şahsına yönelik bütün suçlamaların asılsız olduğu kanıtlanmış, beraat etmiş ve Çek Hukuk tarihindeki en yüksek tazminatı almıştır. 2006 yılında medeni cesaretinden ötürü František Kriegel ödülünü almıştır.

Yayınlanmış eserleri

Kürtçe’ye çeviriler

    Karel Čapek: RUR, Bílá nemoc, Matka – Çek Yazarı Karel Čapek’ten Kürtçeye tercüme edilmiş kitaplar : R.U.R., Beyza yara, Ana,Tarih 1974

    Molière: „Zevaca bê dil“. yazar Molière’in “ Gönülsüz evlilik“ eserinin Kürtçe tercümesi ,1979

    Hazreti Luka’nın İncili Kürtçe’ye tercüme ve yayın,1985

    Hazreti Mark’ın İncili Kürtçe’ye tercüme ve yayın,1987

    Tevratın 1. kitabı GÖÇ’ün Kürtçe’ye tercümesi ve yayını ,1988

 

Kitaplar

    Yekta Uzunoglu: Láska u Kurdů; Země Kurdů; Legenda o Kurdech – “ Kürtler’de Sevgi“, „Kürtler’in Vatanı“, „Kürtler’in efsanesi“ adlı 3 kitap 1976-1979 yılları arasında Dr.Yekta Uzunoğlu’nun Çekoslovakya’daki illegal yayınevi olan ARARAT Yayınevi’nden yayınlanmıştır, şu anda Çek Çumhuriyeti Libri Prohibiti kütüphanesinde yer almaktadırlar.

    Yekta Geylanî: Kurdische Alphabet (Yekta Geylanî, Bonn 1982) – „Kürtçe Alfabe“ , Yekta Geylani adıyla yayınladı ,Bonn 1982

    Yekta Geylanî: Der kulturelle Völkermord an den Kurden in der Türkei (Yekta Geylanî, Bonn 1982) – „Türkiye’de Kürt kültür jenosidi“ Yekta Geylani adıyla yazdı ve yayınladı, Bonn 1982

    Yekta Geylanî; Thomas Bois: Kurdische Volksdichtung (Kurdische Institut, Bonn 1986) – „Kürtlerde Halk edebiyatı“ Yekta Geylani adıyla Fransız papaz ve Kürdoloji uzmanı Thomas Bois’ın eserini Fransızca’dan Almaca’ya çevirip yayınladı , Bonn 1986

    Yekta Geylanî; D. N. MacKenzie: Kurdische Grammatik (Kurdische Institut, Bonn 1986) – „Kürtçe Gramer “ , Dünyanın önde gelen İran dilleri uzmanlanı Prof. D.N.MacKenzie ile beraber Celadet Bedirhan ve Roge Lescot’un ünlü eserini Fransızca’dan Almanca’ya çevirip , eksik kısımlarını ekleyip-düzeltip yayınladı, Bonn 1986

    Yekta Uzunoglu: Kurdská přísloví – „Kürtçe Atasözleri“ , Çekçe ,kendi yayınevi olan Meridian Yayınevi’nden yayınladı, Prag 1993 , (Ceylan derisi üzerine bastırılıp yayınlandı)

    Yekta Uzunoglu: Výpověď – „İFADE“ , Çekçe, Akropolis yayınevi, Prag 2008

    V.Klaus, I.Kočárník, K.Dyba, J.Zieleniec, J.Lux, Y. Uzunoglu : Ekonomické perspektivy ČR (Meridian, Praha 1993): – „Çek ekonomisinin perspektifleri“ , 1993 yılında dönemin başbakanı ve ülkenin en ünlü ekonomi uzmanı olan Vaclav Klaus (daha sonra 2 dönem cumhurbaşkanlığı yaptı) ve ekonomiden sorumlu bakanlar ile birilikte yazdı ve kendi yayınevi olan Meridian Yayınevi’nden yayınladı, Prag 1993

    Ahmet Arif – 33 kurşun – Çekçe’ye çeviri ve yayınlanması , 2014

 

Makaleler

        Turecké hospodářství, Jaroslav Spurný, 24.7.1995, Respekt …/95

        Případ Yekta Uzunoglu – Místo skandálu politického asi skandál justiční, Jaroslav Spurný, 19.8.1996, Respekt 34/96

        Do smrti obviněn – Turecký lobbista v rukou české justice, Jaroslav Spurný, 29.7.1998, Respekt 27/98, na stránkách spoleksalamoun.cz

        Do smrti obviněn – Turecký lobbista v rukou české justice na stránkách uzunoglu.info

        Kostlivec ve skříni, Petruška Šustrová, 14.6.2001, BBC česká redakce

        Kdo se bojí Yekty Uzunoglu, Jaroslav Spurný, 27.1.2003, Respekt …/03 (Yekta Uzunoğlu’ndan korkan kimdir ? , yazar Jaroslav Spurny, 27.1.2003, haftalık dergi RESPEKT)

        Soud v neveřejném jednání zastavil stíhání Uzunoglua, Štěpánka Kučerová, 14.9.2003, ČTK, na stránkách spoleksalamoun.cz (Mahkeme kapalı oturumla Uzunoğlu’nun soruşturmasını durdurdu ,Bayan Stepanka Kucerova,14.9.2003 , Çek devlet haber ajansı)

        Soud v neveřejném jednání zastavil stíhání Uzunoglua na stránkách uzunoglu.info (Mehkeme kapalı oturumda Uzunoğlu’nun soruşturulmasını durdurdu)

        Muž obviněný neprávem z vraždy už devět let čeká na spravedlnost – Kdo se bojí Yekty Uzunoglu, Jaroslav  Spurný, Respekt …/03, na stránkách spoleksalamoun.cz (Bir dönem haksız yere öldürmeyle suçlanılan Adam 9 yıldır adalet savaşında – Yekta Uzunoğlu’ndan korkan kimdir?)

        Muž obviněný neprávem z vraždy už devět let čeká na spravedlnost – Kdo se bojí Yekty Uzunoglu na stránkách uzunoglu.info (Bir dönem haksız yere öldürmeyle suçlanılan Adam 9 yıldır adalet savaşında – Yekta Uzunoglundan korkan kimdir?)

        Tři vraždy stačí, Uzunoglu – Drama kurdského doktora se blíží ke konci, Jaroslav Spurný, 8.1.2006, Respekt 2/06 (Üç ölü yeter, Uzunoğlu – Kürt doktorunun acıklı draması sona yaklaşıyor,Jaroslav Spurny,8.1.2006, Haftalık dergi Respekt)

        Podjatost soudce Rašíka, – JS -, 19.6.2006, Respekt 25/06 (Hakim Rasik in taraflılığı, Jaroslav Spurny, 19.06.2006, Haftalık dergi Respekt)

        Çeklerden 2 milyar euro istiyor , Nevsal Elevli , 24.05.2010 , milliyet.com.tr

        Kurdové bojují proti ISIS za náš klidný život, dokonce i jejich statečné a krásné ženy , Lenka Hoffmannová , 24.5.2015 , idnes.cz (Kürtler bizim huzurlu hayatımız için IŞİD’e karşı savaşıyorlar, o yiğit, onurlu ve güzel kadınlarıyla, Lenka Hoffmannova,25i5.2015, idnes.cz ( çekyanın en önemli günlük gazetesi) )

        Tak proč ten hon na čarodějnice ? , 19.7.2015, idnes.cz (Bu cadı avı neden? 19.07.2015 , idnes.cz Yekta Uzunoğlu)

        Snídaně v Mahabád , 20.7.2015, idnes.cz (Mahabad’ta kahvaltı, 20.07.2015, idnes.cz, Yekta Uzunoglu)

        Dr. Yekta Uzunoğlu Hakkında Mektuplar ve Belgeler – II – sorunpolemik.com

        DUYURU (Dr.Yekta Uzunoğlu) , argun.org

 

Quelle: https://tr.wikipedia.org/wiki/Yekta_Uzuno%C4%9Flu

 

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google Foto

Du kommentierst mit Deinem Google-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s